Dywagacje o kwiatuszkach, czyli co ma bukiet ślubny do bioder…

Dywagacje o kwiatuszkach, czyli co ma bukiet ślubny do bioder…

Skąd wziął się zwyczaj bukietu ślubnego?

Kwiaciarnia Zielona Oliwka

Kwiaty na ślubie zaczęły pojawiać się już w starożytności. Grecy i Rzymianie podczas ceremonii nosili kwieciste girlandy. Miały one przynieść Młodej Parze szczęście i dobrobyt. Z kolei Celtowie praktykowali obwieszanie bluszczem, wrzosem i ostem. Intensywny aromat tej mieszanki miał według wierzeń odstraszać złe duchy. Motyw kwiatów w średniowieczu pojawia się w nieco innej formie – jako wianek z ziół. Początkowo noszony zarówno przez Panią, jak i Pana, symbolizował płodność nowożeńców. Z czasem zaczął się pojawiać tylko na głowie damy, a zioła mieszano z kwiatami. Obecna forma bukietu zaczęła kształtować się na przełomie XVIII i XIX w.

Najpopularniejsze typy wiązanek ślubnych

       Arm bouquet, czyli tzw. naręczejest to bukiet złożony przeważnie z kwiatów o długich łodygach, luźno spiętych wstążką. Swoją nazwę zawdzięcza sposobowi noszenia. Panna Młoda trzyma go w jednej ręce, a kwiaty opierają się na przedramieniu. Świetnie komponuje się z prostymi sukniami, stylem boho, rustykalnym, chic i vintage.

Typu berłopodobnie jak w przypadku naręcza w bukiecie dominują kwiaty o długich łodygach, z tą jednak różnicą, że górę tworzy kula, a całość przypomina berło. Ten typ wiązanki ślubnej będzie pasował Pani wysokiej i smukłej. Dzięki swojej niestandardowości świetnie współgra ze stylem awangardowym.

Półksiężyc – ten typ bukietu może przybrać formę symetryczną z obydwu stron, jak również jednostronnie wydłużoną. Do stworzenia półksiężyca wykorzystuje się kwiaty i liście o długich, miękkich łodygach. Najczęściej wybierane są tulipany, eustoma, storczyki i trawa. Do jakiej sylwetki wybrać tak okazały bukiet? Przede wszystkim będzie pasował Paniom wysokim i bez wcięcia w talii. Odradzamy go drobnym Paniom Młodym, ponieważ może je przytłoczyć.

Kwiaciarnia Zielona Oliwka

Kaskadainaczej określany bukietem spływającym. Ułożone od góry do dołu sprawiają efekt lejącej kaskady z rąk Panny Młodej. Góra wiązanki tworzy zwartą kompozycję, kolejno w dół kwiaty są coraz dłuższe, ale zmniejsza się ich ilość. Tego typu bukiety są nie tylko połączeniem kwiatów i liści, często dodaje się dodatkowe ozdoby, jak koraliki czy wstążki. Jest niezwykle fantazyjna, kształt jest ściśle określony, natomiast z resztą śmiało można szaleć. Dodatkowy atut – świetnie maskuje niedoskonałości figury, wysmukla, choć tak samo jak powyższe, kaskadę poleca się wysokim Paniom. Odradzamy łączyć kaskadę z bogato zdobionymi sukniami, aby nie stworzyć efektu przesady/przerysowania. 

Composite – często zwana również glamelią lub kamelią – niezwykle ciekawa kompozycja, choć można rzec stworzona nieco nienaturalnie 🙂 Composite to duży pojedynczy kwiat, złożony z wielu warstw pojedynczych płatków. Świetny będzie pasował do odważnych Pań, chcących się wyróżnić. 

Kwiaciarnia Zielona Oliwka

Nosegay – to po prostu bukiet naturalny, z gęsto ułożonych kwiatów. Często przybiera kształt kuli lub grzybka. Jest popularną formą ze względu na szerokie możliwości manewru w wyborze typu kwiatów. Można się na niego zdecydować bez względu na porę roku. Dodatkowym atutem jest możliwość dostosowania go do praktycznie każdej sylwetki. 

Mufka – jedna z ciekawszych alternatyw dla bukietu weselnego zimową porą. Swoją konstrukcją faktycznie przypomina część damskiej garderoby. Może być w całości wykonana z kwiatów, jak też z dodatkiem zimowej mufki. Pasuje do każdego kształtu sylwetki. Pomysł zachwycający, niestandardowy, a zarazem praktyczny!

Zostając w temacie niestandardowych bukietów, nie zależy zapominać o pomaderze. Jest to kwiatowa kula na wstążce, łańcuszku lub sznurku, zawieszana na nadgarstku Panny Młodej. Daje spore możliwości wyboru kwiatów, tym samym da się ją dostosować do każdego motywu przewodniego wesela. Świetnie będzie pasował do drobnych Pań.

Torebka – świetny wybór dla Pań zakochanych w modzie i najnowszych trendach. Od pomadera różni ją kształt. Pomader zawsze przybiera formę kuli. Torebka może zostać ułożona w dowolną figurę. Zawieszana na najczęściej na łańcuszku, często dodatkowo zdobiona koralikami.

Znając typy bukietów łatwiej będzie nam wybrać coś, co będzie pasować do naszej sylwetki. Niskie Panie powinny pamiętać, by wybrać bukiet, który nie będzie przytłaczał i optycznie skracał. Najlepiej więc sprawdzi się kształt kuli – nosegay, composite, torebka czy pomader. Wysokie Panie mogą za to pozwolić sobie na coś większego. Arm bouquet czy kaskada pięknie wysmuklą sylwetkę. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać wybierając bukiet ślubny? Przede wszystkim ważna jest pora roku. Nie wszystkie wybrane przez nas kwiaty zdobędziemy w zimie czy późną jesienią. Wiązanka ślubna musi też komponować się ze stylem sukni, typem urody, a nawet kolorem włosów. Sporo tego, ale spokojnie 🙂 

O tym wszystkim opowiemy Wam wkrótce! Śledźcie nas 🙂

Szukasz inspiracji? Poniżej kilka przepięknych propozycji od Kwiaciarni Zielona Oliwka <3

Kwiaciarnia Zielona Oliwka
Kwiaciarnia Zielona Oliwka
Kwiaciarnia Zielona Oliwka
Kwiaciarnia Zielona Oliwka
Kwiaciarnia Zielona Oliwka
Kwiaciarnia Zielona Oliwka
Kwiaciarnia Zielona Oliwka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

65 + = 66