Nos Casamos !

Nos Casamos !

Wielowiekowa kultura, różnobarwność, bogata tradycja – zdecydowanie są to cechy, które charakteryzują meksykańskie śluby. Wynika to głównie z przenikania się tradycji Indian Ameryki Środkowej, obrzędów z czasów Azteków oraz wpływu hiszpańskich kolonizatorów.

Ślub i wesele to wydarzenie, na którym, według Meksykanów, się nie oszczędza. Para Młoda zaprasza na nie całe wsie – wesele na kilkaset osób to dla nich nic nadzwyczajnego. W przygotowaniach do ślubu istotną rolę odgrywają rodzice chrzestni młodych tzw. “padrinos” Zwyczajowo jest to najbardziej przykładne i zgodne małżeństwo z rodziny młodych. Padrinos mają pomagać młodym w trakcie małżeństwa ale również opłacają część wesela. Zdarza się, że Pary Młodej nie stać na pokrycie pozostałych kosztów, dobierają wtedy kolejne pary, które dzielą się wybranymi wydatkami.

Symbolika w Meksyku

Cała uroczystość ślubna jest przepełnioną ogromną symboliką oraz wierzeniami ludowymi połączonymi z nową wiarą, które silnie oddziałują na meksykańskie obrządki.

Podczas składania przysięgi małżeńskiej ramiona młodych obwiązane są symbolem miłości “el lazo”. W zależności od regionu może być to różaniec, biały sznurek, wstążka lub girlandy z kwiatów pomarańczy. Meksykańskie zwyczaje ślubne są mocno związane z religią. Pani Młoda ma zawsze dwa bukiety, gdyż jeden ofiaruje Maryi. W prezencie ślubnym para dostaje od rodziców obowiązkowo różaniec, modlitewnik i poduszkę do klęczenia. Po wyjściu z kościoła młodych obsypuje się czerwonymi koralikami, które symbolizują szczęście i pomyślność.

Bardzo często do miejsca zabawy trzeba dojść pieszo. Jest to niemałe przeżycie, zwłaszcza w mniejszych miejscowość. U boku Młodych można spotkać osiołka, który niesie alkohol, tak aby nie zabrakło napitki, do tego orkiestra, która gra przez cały pochód sprawia, że jest to niezapomniane wydarzenie. 

Pan Młody nie może zobaczyć wcześniej sukni ślubnej, gdyż przynosi to pecha, a kobieta nie powinna w tym dniu nosić pereł. Szczęście przynosi założenie sukni, w której do ślubu szła matka lub babcia. W niektórych regionach kobiety przyszywają do sukni, lub bielizny trzy wstążki: żółtą, czerwoną i niebieską. Symbolizują one kolejno: dostatek jedzenia, namiętność i pieniądze.

Wartość pieniądza

W Meksykańskiej tradycji duża rolę odgrywają pieniądze. Dlatego też Pan Młody ofiaruje wybrance 13 złotych monet, które symbolizują Jezusa i jego 12 apostołów. Ponadto jest to metafora przekazania żonie całego zgromadzonego majątku. Ma to pokazać jego dozgonne zaufanie i oddanie.

Podczas zabawy, gdy goście chcą zatańczyć z Panią Młodą, również powinni jej za to zapłacić – zebrane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone  na podróż poślubną. Niemniej popularną zabawą jest również licytacja. Pan Młody ściąga swój krawat, oraz podwiązkę Panny Młodej, tnie ją na drobne części i wystawia na licytację gościm.

Duże poszanowanie tradycji chrześcijańskiej sprawia, że meksykańskie i polskie śluby mają wiele wspólnych elementów. Dodatkowo niezwykłe widoki, sprawiają, że miejsce to jest często wybierane na wypowiedzenie sakramentalnego tak przez pary z całego świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

86 − = 77