Bałkańska miłość

Bałkańska miłość

Pamiętacie nasz wpis o Wielkim Greckim Weselu? Huczne, pełne muzyki i zabawy…? Zaraz pokażemy Wam, że to nic w porównaniu z tradycyjnym albańskim weselem! Na którym dominuje radość i wszechobecny taniec – ma to sprzyjać odpędzaniu złych duchów. Ponadto, Albańczycy przywiązuje ogromną wagę do weselnych tradycji, o których zaraz się dowiecie.

Albańskie wesela zaczynają się tydzień przed właściwą ceremonią i bawi się na nich nie tylko rodzina Pary Młodej, ale również cała okolica. Co ciekawe Para młoda świętuje osobno. Uroczystość Pana Młodego zaczyna się przeważnie dzień wcześniej, niż u jego wybranki. Dość powszechną tradycją w krajach muzułmańskich jest wnoszenie przez kobiety posagu do rodziny swojego przyszłego męża. W Albanii jest to również praktykowane. Nie są to jednak pieniądze, a upominki dla wszystkich krewnych Pana Młodego. Z drugiej strony, Pan Młody musi wysłać rodzinie Panny Młodej pieniądze i dobra materialne – ubrania na wszystkie cztery pory roku, złotą biżuterie, czy zegarek.

Krushqit – czyli drużbowie

Na Albańskim weselu nie może zabraknąć drużbów. Pełnią oni istotną rolę dla Pana Młodego, gdyż w dniu ślubu jadą po jego przyszłą żonę i zabierają ją do jego domu. Pierwszym drużbą jest zazwyczaj wujek mężczyzny, poza nim grupa bliskich mężczyzn idzie w korowodzie śpiewając i tańcząc. 

Płacz panny młodej

O ile łzy wzruszenia są czymś naturalnym na weselach, w Albanii kobieta, która opuszcza swój rodzinny dom i rozpoczyna samodzielną drogę, powinna okazać publicznie wielki smutek i płakać wraz z całą rodziną.

Bukiet dla Panny Młodej

Niezwykle urocza tradycja związana jest z jednym z nieodłącznych symboli wesela, a więc bukietem Panny Młodej. Najmłodszy chłopiec z rodziny Pana Młodego opiekuje się bukietem, który finalnie wręcza kobiecie. Narodowym kwiatem w Albanii jest mak, dzięki czemu jest często wykorzystywany do wiązanek ślubnych.

Strzały radości

Gdy Panna Młoda przychodzi do domu Pana Młodego rozbrzmiewają strzały. Symbolizują one radość chwili, ale również rodzaj zwycięstwa, gdyż właśnie tak postrzegane jest wesele.

Chleb i miód

Chyba każdy zna tradycję powitanie młodych chlebem i solą przez rodziców. Jednak w  albańskiej tradycji to matka Pana Młodego czeka przed domem na swoją przyszłą synową, która ofiaruje jej do zjedzenia chleb i miód. Ta tradycja ma gwarantować dobrą i “słodką” relację między nimi.

Pieniądze pod sandałami.

Gdy Panna Młoda wchodzi do swojego nowego domu, na wejściu czeka na nią mały chłopczyk, który czeka by ściągnąć jej sandały. Po znalezieniu pieniędzy, które celowo zostały włożone pod obuwie, siada kobiecie na kolona. Ma jej to przynieść pomyślność w rodzeniu męskich potomków. 

A na koniec….

Tradycyjny taniec młodych jest niezmiernie ważnym elementem przyjęcia, co ciekawe angażują się w niego wszyscy goście, jednocześnie obrzucając parę  pieniędzmi. Pod koniec wesela odbywa się symboliczne palenie chust, co symbolizuje wejście w nowy etap życia i porzucenia stanu panieńskiego.

Zwyczaje ślubne bywają niesamowite. O ile zdajemy sobie sprawę, że w odległych krajach, tradycje i obrzędy wyglądają zupełnie inaczej, to jednak te europejskie też potrafią nas zaskoczyć, a  Albania jest tego idealnym przykładem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − 11 =