Rozterki modowe Pana Młodego

Rozterki modowe Pana Młodego

Para Młoda w dzień ślubu skupia na sobie uwagę wszystkich gości. Każda kobieta marzy, żeby wyglądać olśniewająco. Jak się okazuje, nie tylko Paniom zależy na pięknym wyglądzie i dopasowanym stroju. Co Panowie powinni wiedzieć przed zakupem garnituru? Jak dobrać odpowiedni krój do postawy? Jakich kolorów unikać?

Na te wszystkie pytania odpowiedzą styliści z Domu Krawca w Katowicach. Dla pracowni krawieckiej z ponad 40-letnim doświadczeniem nie ma żadnych tajemnic w doborze męskich stylizacji.

  1. Jakie najpopularniejsze typy garniturów są wybierane przez Panów Młodych?

Mówiąc o typach garniturów można je podzielić na kilka grup, w zależności od ich wyglądu i przeznaczenia:

Garnitury formalne (żakiet, smoking) – Garnitury biznesowe

Jednorzędowy – Dwurzędowy

Dwuczęściowy – Trzyczęściowy

Wybór w dużej mierze zależy od naszych personalnych preferencji i stopnia formalności, w jakim planujemy nasz ślub. Do stylu boho nie będzie pasował smoking i z drugiej strony do wesela w stylu glamour nie sprawdzi się garnitur sportowy z brązowymi butami.

Obecnie najpopularniejszym wyborem jest klasyczny garnitur, o gładkiej fakturze, najczęściej w ciemnym granacie wraz z kontrastującą kamizelką w szarą kratę „księcia Walii”. Jest to połączenie zarówno bardzo klasyczne, jak i równie praktyczne. Idealnie pasujące do każdej karnacji i doskonale łączące się z wszelkimi dodatkami. Bardzo ponadczasowe połączenie, w którym nie sposób jest popełnić większego błędu.

2. Jaki krój powinien wybrać Pan niski i o postawnej budowie?

Wszystko zależy od samej sylwetki. Czy dana osoba ma duży brzuch, czy klatka piersiowa jest atletyczna, jak bardzo rozbudowane są ramiona oraz jaka jest proporcja nóg względem tułowia. Do wszystkiego trzeba podejść indywidualnie, jednak istnieje kilka zabiegów stylistycznych mających wpływ na ogólny odbiór końcowy.

U niskich osób jednym ze sposobów są spodnie z wyższym stanem, wizualnie wydłużające nogi, co ma wpływ na odbiór całej sylwetki. Dobrym zabiegiem jest również zastosowanie marynarki zapinanej na jeden guzik i umiejscowienie go na szczycie brzucha, co lepiej dzieli górną część tułowia.

3. Jaki garnitur będzie pasował Panu wysokiemu i szczupłemu?

Podobnie jak w poprzednim punkcie, tutaj również nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
Zabiegami poprawiającymi wygląd są na pewno wydłużenie marynarki oraz obniżenie pozycji guzika. Z kolei dodanie manszetów do spodni powoduje ich delikatne skrócenie.

4. W co powinien ubrać się Pan niski i szczupły?

Unikałbym fasonów super slim, które tylko podkreślą nasza szczupłą sylwetkę. Marynarka z delikatnym luzem pozwoli zatuszować wątłość sylwetki.

5. Co powinien założyć Pan wysoki i postawny?

Zalecałbym marynarkę o stosunkowo dopasowanym kroju, co delikatnie wyszczupli naszą sylwetkę. Dobrym zabiegiem jest również poszerzenie wyłogów marynarki w celu zachowania balansu w rozbudowanej klatce piersiowej.

6. Jak dobrać kolory do karnacji?

Warto sugerować się kontrastem, który definiuje się na podstawie koloru cery i włosów. W karnacjach o niskim kontraście pasować będą stonowane kolory – szarości, błękity i róże. Natomiast w karnacji o wysokim kontraście dobrze pasują ciemniejsze kolory i kontrastowe wzory. Należy pamiętać, że ubiór powinien się harmonizować z naszą karnacją tworząc spójną całość, a nie odwracać uwagę od twarzy. Zasada ta odnosi się do tych elementów garderoby, które występują w okolicach twarzy, nie ma wpływu na dobór spodni oraz butów.

7. W czym zdecydowanie nie powinno się występować na ślubie i weselu?

Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Należy pamiętać, że mimo wyjątkowości tego dnia garnitur jest wciąż tylko dodatkiem, a nie powinien grać pierwszych skrzypiec. Powinniśmy się w nim dobrze czuć.

Oczywiście mogę również wymienić kilku kandydatów, z których warto zrezygnować, mianowicie: muszniki, plastorn, kamizelki z żakardu w kolorze ecru oraz frak.

8. Dlaczego ostatni guzik marynarki powinien być rozpięty?

Jest to klasyczna zasada dotycząca zarówno marynarki, jak i kamizelki, która pojawiła się na początku XX w. i pozostaje z nami po dziś dzień.
Jednak poza względami historycznymi, ma ona również względy estetyczne. Niezapięty dolny guzik marynarki nadaje jej pewnej harmonii i sprawia, że marynarka lepiej się układa, jak również poprawia wygodę i sprzyja komfortowi użytkowania.

9. Kiedy zakładamy krawat, a kiedy lepiej sprawdzi się muszka?

Generalnie nie ma zasady, która określa co jest bardziej formalne – muszka czy krawat. Sugeruję kierowanie się własnym gustem i poczuciem estetyki.
Należy jednak pamiętać o istotnej i żelaznej zasadzie: do smokingu zawsze zakładamy muszkę, nigdy krawat.

10. Garnitur we wzory – kiedy warto postawić na odważniejszy wizerunek?


Wszystko zależy od tego, czy nam się to będzie podobać i czy będziemy się w tym dobrze czuć. Jeżeli nasz styl bycia i ogólny charakter wesela na to pozwalają, to dlaczego mamy ograniczać się jakimiś niestworzonymi zasadami? To w końcu „nasze” wesele.

11. Koszula ślubna – najlepiej postawić na białą, czy warto eksperymentować?

Biały jest na pewno najbardziej oficjalnym kolorem dla koszuli i ja osobiście zalecam taki kolor na ślub, ale poza tym tutaj też nie zamykałbym się w żadnych szablonach.

12. Złota rada Domu Krawca dla Pana Młodego w kwestii stylizacji ślubnej?

Przed decyzją o doborze garnituru skonsultuj się z doradcą w Domu Krawca, gdyż każdy garnitur niewłaściwie dobrany zagraża Twojemu dobremu imieniu i oczom ludzi w Twoim otoczeniu 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 20 = 22