Pięć przykazań idealnej świadkowej

Pięć przykazań idealnej świadkowej

Kim jest Świadkowa na ślubie i jaką rolę pełni?

Obok Pary Młodej i rodziców to najważniejsza osoba na ślubie. Świadkową na ceremonii zaślubin w świetle polskiego prawa może zostać każdy, kto ukończył 18 lat oraz posiada aktualny dowód osobisty lub paszport. Wymagane jest, aby była to osoba, która jest w pełni sprawna fizycznie, ponieważ w razie konieczności ma obowiązek poświadczyć, że widziała i słyszała przysięgę małżeńską. Podczas samej ceremonii obowiązkowo musi złożyć podpis pod aktem potwierdzającym zawarcie związku małżeńskiego. Prawo polskie stanowi zatem, że żaden ślub nie może się odbyć bez świadków.

Bycie Świadkową na ślubie to niezwykłe wyróżnienie, ale także duża odpowiedzialność, dlatego zwykle wybiera się osoby, na których można polegać i z którymi łączy nas szczególna więź. 

Poniżej znajdziecie 5 przykazań, jak zostać najlepszą Świadkową. 

  1. Zrobić świetny wieczór panieński! 

Pierwsza zasada bycia idealną świadkową wcale nie jest żartem!

Skąd wywodzi się wieczór panieński? Jego początków możemy doszukiwać się w tradycji ludowej. Dawniej tego typu imprezę nazywano rózgowinami, rozplecinami, wieńczynami. Tego dnia ważną tradycją było wypiekanie kołacza weselnego, zwanego korowajem. Wypiekany był z mąki pszennej i dekorowany figurkami z ciasta. Wiele elementów tworzących korowaj miało własną symbolikę. Kołacz otoczony był wiankiem, który oznaczał czystość dziewczyny. Pośrodku umieszczano gniazdo, które symbolizowało przyszłe potomstwo, a kłosy po bokach kołacza – powodzenie materialne. 

W zależności od powodzenia wypieku przepowiadano Parze Młodej przyszłość – odpowiednio wyrośnięty zwiastował zgodne życie małżeńskie, a popękany i z zakalcem burzliwą przyszłość. Obecnie tradycja ta właściwie nie jest już praktykowana, a wieczór panieński wygląda nieco inaczej. 

Kochane Świadkowe! Warto ustalić wcześniej, jakie oczekiwania wobec tego wieczoru ma przyszła Panna Młoda. Pamiętajmy, że to co dla jednych jest świetną zabawą i ciekawą atrakcją, dla innych może okazać się niezręczną sytuacją!

  1. Ustalić obowiązki 

Ustalenie obowiązków jest niezwykle istotne. Zdarzyło nam się słyszeć historie, w których to Świadkowa myślała, że coś nie należy do jej obowiązków, a w konsekwencji pewnych elementów brakowało na przyjęciu. Po dokładnym ustaleniu oczekiwań Panny Młodej na pewno nie dojdzie do sytuacji, w której coś zostanie pominięte. Warto zwrócić uwagę na ten punkt zwłaszcza, jeżeli przyjęcie przygotowywane jest bez Wedding Plannera. Szczegółowy podział obowiązków zredukuje stres w tym najważniejszym dniu.

  1. Przygotować koszyczek ratunkowy

Bardzo polecamy przygotowanie koszyczka ratunkowego. W wielu sytuacjach okaże się niezwykle przydatny. Takie koszyczki ustawiamy w toaletach. Warto wyposażyć je w rzeczy codziennego użytku, które wybawią gościa weselnego z opresji. Igłę z nitką, chusteczki, rajstopy, antyperspirant, gumy do żucia dla i wiele, wiele innych przedmiotów, które używamy na co dzień. Panna Młoda i niejeden gość weselny na pewno ucieszy się z takiego pomysłu. Pamiętajcie, by wcześniej ustalić to z Panną Młodą! (O tym, co powinien zawierać taki koszyczek ratunkowy, pojawi się niedługo osobny post. Obserwujcie nas!)

  1. Wspierać Pannę Młodą podczas przygotowań, pomóc się odstresować

Dzień ślubu dla Panny Młodej to wielki stres. Aby go zredukować warto wszystko wcześniej zaplanować i przygotować. Najlepiej zatem stworzyć scenariusz dnia ślubu, aby niczego nie pominąć, zwłaszcza śniadania, o czym często się zapominają narzeczone. Pamiętajcie jako Świadkowe zachowywać spokój. Nawet jeśli się stresujecie, nie dajcie po sobie tego poznać. Wasze opanowanie na pewno doda otuchy Pannie Młodej. Wspierajcie dobrym słowem, rozbawiajcie, aby również poranek dnia ślubu był miło wspominany:)

  1. Kontrolować przebieg imprezy 

Kontrolowanie przebiegu przyjęcia weselnego to nie lada wyzwanie, ale po to są również Świadkowie. Należy na ten punkt zwrócić szczególną uwagę, jeśli ślubu nie koordynuje Wedding Planner. Obserwujcie zachowanie gości, aby nikt nie zepsuł Parze Młodej ich dnia. Kontrolujcie zachowanie obsługi. Jeśli stworzyliście scenariusz, weryfikujcie zgodność z planami. Oczywiście nie wszystko musi być, jak w zegarku, ale wcześniejsze ustalenia pomogą sprawić, aby nikt nie przegapił ważnych elementów imprezy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

59 − = 54