Zaproszenia ślubne – jak elegancko je wręczać

Zaproszenia ślubne – jak elegancko je wręczać

Gdy pierścionek lśni już na palcu, kluczowi usługodawcy zostali wybrani, a lista gości jest sporządzona, warto zastanowić się nad wyborem zaproszeń ślubnych oraz sposobem wręczenia ich bliskim. 

Zanim jednak zaczniemy ich obdarowywać, warto przypomnieć sobie kilka podstawowych zasad.

Kiedy wręczyć zaproszenie

Pamiętajcie, aby wręczenia zaproszeń nie zostawiać na ostatnią chwilę. Według zasad savoir-vivre goście najpóźniej powinni otrzymać je 6-8 tygodni przed ślubem. Jeżeli uroczystość wypada w okresie wakacyjnym, podczas długiego weekendu lub w tygodniu, w dobrym guście jest poinformowanie gości wcześniej. Można to zrobić za pomocą powiadomienia “Save the date”. Dzięki czemu goście, na spokojnie będą mogli się przygotować i zarezerwować ten dzień tylko dla Was.

Jak wypisać zaproszenie

Niezmiennie, za najbardziej elegancką formę wypisywania zaproszeń uważa się ręczne wpisanie imion i nazwisk. Goście na pewno docenią Wasze zaangażowanie i poświęcony czas. Jeżeli nie chcecie “popsuć” zaproszenia waszym pismem, możecie skorzystać z pomocy kaligrafa, lub zamówić zaproszenia już z wypisanymi danymi.  W takim przypadku koniecznie sprawdźcie, czy wszystkie personalia są poprawne, bowiem często zdarza się jakaś literówka czy przekręcenie imienia lub nazwiska.

Rodzice

Bardzo często na zaproszeniu ślubnym osobami zapraszającymi na uroczystość, poza oczywiście Młodą Parą, są rodzice. Dopisek ten stosuje gdy pomagają oni młodym finansowo w organizacji przyjęcia. Niemniej często, Para Młoda pomimo samodzielnej organizacji wesela dodaje go, aby uwzględnić rangę i szczególne znaczenie rodziców w tym dniu. Jeżeli w Waszych zaproszeniach znajduje się ten dopisek pamiętajcie, że słowo “Rodzice” powinno zaczynać się z dużej litery.

Odmieniać, czy nie odmieniać 

Jak wygląda kwestia z nazwiskami? Odmieniamy je czy nie? Jest to pytanie, które bardzo często zadają sobie młodzi. Prof. Jan Miodek w jednym w swoich wywiadów powiedział “W języku polskim nazwiska należy odmieniać” i tego powinniśmy się trzymać. 

Kolejność na zaproszeniu

Tutaj należy trzymać się jednej, prostej zasady: kobieta zawsze jest na pierwszym miejscu. Nawet w przypadku, gdy to mężczyzna jest z członkiem rodziny, czy znajomym. Ponadto gdy zapraszacie parę z dziećmi warto dopisać imię maluchów, lub umieścić dopisek “z dziećmi”.

Jak wręczać

Najbardziej elegancką formą jest wręczenie zaproszeń osobiście, po wcześniejszym umówieniu spotkania. W przypadku najbliższej rodziny: rodziców, dziadków, rodzeństwa czy rodziców chrzestnych, nie ma odstępstwa od tej reguły. Gdy rodzina znajduje się na drugim końcu polski, czy za granicą dopuszczalne jest wysłanie zaproszenia pocztą tradycyjną. Zdecydowanie odradzamy zapraszać gości poprzez maila, czy SMS-a.

Czas wręczania zaproszeń jest niezmiernie ważny. Pozwala na rozmowę i  zacieśnienie więzi z osobami, z którymi na co dzień nie macie kontaktu. Warto więc dobrze wszystko zaplanować, aby goście poczuli, że chcecie Wspólnie z nimi tworzyć ten najpiękniejszy dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 3