Skróty i dopiski na zaproszeniach

Skróty i dopiski na zaproszeniach

Zaproszenia ślubne są pierwszym elementem, z którym stykają się goście. Zawierają w sobie wszystkie najważniejsze informacje, dotyczące zarówno ceremonii, jak i zabawy. Coraz częściej pojawiają się na nich skrótowce i dopiski, które bez zbędnych słów, pozwalają przekazać najważniejsze kwestie dotyczące ubioru, czy potwierdzające przybycie. Kiedy je stosować? Co oznaczają? I jak je czytać, aby nie popełnić faux pas? 

Poniżej prezentujemy Wam najciekawsze skrótowce i dopiski

R.S.V.P.

Répondez s’il vous plaît jest jednym z najczęściej używanych skrótów,oznacza prośbę o odpowiedź. Umieszcza się go na dole zaproszenia w prawym lub lewym rogu.

Ważnym aspektem jest fakt, iż czasami po R.S.V.P pojawia się dodatkowo dopisek regrets only, który oznacza, że należy odpowiedzieć, tylko w przypadku odrzucenia zaproszenia. Brak odpowiedzi jest równoznaczny z potwierdzeniem wzięcia udziału w uroczystości.

P.M.

Pour mémoire co oznacza ku pamięci. Zaproszenie z tym dopiskiem wysyłane jest jedynie dla przypomnienia o wydarzeniu i nie trzeba na nie odpowiadać.

White tie

W związku na ściśle formalny charakter dopisek ten stosuję się dość rzadko. Wymaga założenia najbardziej eleganckiego stroju. Wśród mężczyzn będzie to frak z białą kamizelką i muszką. Kobiety powinny założyć wieczorową, lub balową suknię koniecznie długą z wysokogatunkowego materiału. Całość idealnie dopełni efektowna biżuteria z kamieni szlachetnych, oraz buty z zasłoniętymi palcami. White Tie to strój na uroczyste gale, premiery oraz bale.

Black tie

Dopisek ten oznacza uroczystość półformalną i elegancką. Panowie powinni założyć smoking z czarną muszką.  Panie zakładają suknie koktajlową, lub wieczorową najlepiej długą. W przeciwieństwie do stroju White Tie dopuszczalny jest tutaj także strojny kostium z długą spódnicą, lub spodniami. Zarówno suknia, jak i spódnica w kostiumie mogą mieć długość do kolan ze standardowymi odchyleniami, sześciu centymetrów w górę lub w dół od środka kolana. 

Tenue de ville

Dopisek ten oznacza ubranie wizytowe, a więc wśród panów jest to ciemny garnitur, krawat lub muszka, oraz ciemne półbuty. Kobieta w zależności od pory roku i rodzaju przyjęcia może założyć sukienkę koktajlową, wieczorową, czy wieczorowy kostium. Jest to strój, który obowiązuje na większości przyjęć. W związku z tym, jeśli na zaproszeniu nie ma podanego wymaganego dress codu, przyjmuje się za właściwy ten typ.

Festive attire

Bez wątpienia jest to forma zabawy strojem, ponieważ nie ma tu żadnych ograniczeń, co do formy i rodzaju. Panie mogą założyć suknie o wyrazistym kolorze, ciekawym wzorze lub postawić na oryginalne, wyraziste dodatki. Panowie mogą założyć wzorzysty czy kolorowy garnitur, koszulę z nietypowym ornamentem. Dla mężczyzn, którzy wolą klasykę a jednak chcieliby ją przełamać polecamy jaskrawy krawat, lub finezyjną poszetkę.

Rozszerzenia tych skrótów występują głównie w łacinie i w języku francuskim. Niewątpliwie wynika to z faktu, iż większość tradycji dobrych manier wywodzi się z renesansowych Włoch, a następnie XVII-XVIII wiecznej Francji.

A Wy macie zamiar stosować, któryś z tych skrótów i dopisków w Waszych ślubnych zaproszeniach? A może spotkaliście się z dopiskiem, który Was zaskoczył? Koniecznie dajcie znać w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

73 − = 64