Woda ognista

Woda ognista

Przezroczysta, o palącym smaku i intensywnym zapachu. Dobry przyjaciel, kiedy dzieje się dobrze, źle, a czasem nawet gdy nie dzieje się nic. Wiecie już co to? Tak jest! Wódka!

Skąd wzięła się wódka i jaką wybrać na nasze wesele?

Historia wódki sięga XI w., kiedy to Arabowie przywieźli do Europy maszynę do destylacji, wykorzystywali ją pierwotnie do tworzenia różnych pachnideł. Europejczycy natomiast zaczęli destylować alkohol z wina, a wytworzony w tym procesie produkt zyskał miano aqua ardens – woda żarliwa. 

Jaki alkohol i ile butelek?

Niektórzy twierdzą, że bez alkoholu na weselu się nie obejdzie, inni zaś są zwolennikami przyjęć weselnych bez procentów. Nikt jednak nie zaprzeczy, że żarliwa woda skraca dystans i łagodzi obyczaje (oraz kreuje samych wybitnych tancerzy). Zawsze jednak należy pamiętać, że niesie za sobą bolesne skutki na drugi dzień. Jaki alkohol powinniśmy zatem wybrać, aby czuć się dobrze nazajutrz?

Im jaśniejszy alkohol tym mniejszy ból głowy. Na szczycie trunków procentowych powodujących najsłabsze dolegliwości jest …  Spirytus. Później czysta wódka, gin, białe wino, whisky, czerwone wino, koniak a największe prawdopodobieństwo złego samopoczucia na drugi dzień to…. bourbon. Najprościej zapamiętać, że im jaśniejszy alkohol, tym mniejsze skutki uboczne jego spożywania. Skąd to się bierze? Tak zwany “kac” zależy głównie od ilości powstałego w procesie produkcji metanolu. Jest to trujący rodzaj alkoholu, który w minimalnych ilościach znajduje się w każdym trunku procentowym.

W jakich temperaturach podawać poszczególne trunki? Wszystkie wódki “czyste” powinniśmy podawać schłodzone, ok. 10 stopni. Wódki słodkie oraz likiery najlepiej będą smakować w temperaturze 13 stopni.

Jeśli chodzi o wino, to temat jest nieco bardziej złożony. Musimy wziąć pod uwagę, kolor, smak, dojrzałość. Zatem młode, białe, wytrawne i półwytrawne wino serwujemy gościom w temperaturze od 4 do 8 stopni. Natomiast dojrzałe wino powinno mieć 6 do nawet 12 stopni. 10 do 14 to temperatura idealna dla lekkich win czerwonych, ale tylko wytrawnych bądź półwytrawnych. Do ciężkich win poleca się temperaturę oscylującą wokół 17 stopni. Wino różowe – dojrzałe w 10 stopniach, natomiast młode w 7.

Mocniejsze trunki – takie jak whisky powinny być podawane w temperaturze tzw. “pokojowej”, ale jest to dość ogólne pojęcie, ponieważ zakres takiej temperatury waha się od 15 do 25 stopni. W przypadku whisky najlepszą głębie i długość smaku uzyskamy gdy jej temperatura będzie oscylować w granicach 20 stopni.

O czym jeszcze warto pamiętać? 

Z roku na rok cena akcyzy drożeje, w związku z czym nie warto czekać do ostatniej chwili z zakupem alkoholu.

Obliczając ilość butelek na przyjęcie, nie zapomnijcie doliczyć na tzw. “bramę”, zabawy z nagrodami lub na pożegnanie gości.

Wybierając szampan, pamiętajcie o najmłodszych. Toast za Parę Młodą chcą wznieść wszyscy 🙂

Dla wygody gości i oczywiście Młodej Pary, należy pamiętać, że optymalna pojemność kieliszków na wódkę to 25 ml.

Warto pamiętać, że w niektórych hurtowniach nieotwarte butelki można zwrócić. Wcześniej jednak należy uzgodnić wszystkie szczegóły w miejscu, w którym alkohol kupujemy.

 W ostatnich latach niezwykle ciekawą atrakcją dla gości jest drinkbar. Eleganccy barmani często oferują różnego rodzaju pokazy serwowania alkoholi. Jest to również ciekawa alternatywa dla osób, które niespecjalnie przepadają za “czystą”. 

A Wy macie już wybrany alkohol na wesele? A może macie jakieś dodatkowe pytania związane z trunkami wysokoprocentowymi? Serdecznie zapraszamy Was na bezpłatne konsultacje ślubne 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 4 = 4