„Tak” nie tylko w kościele

„Tak” nie tylko w kościele

Myśląc o miejscu, w którym powiemy sakramentalne „Tak” momentalnie przychodzi nam na myśl kościół, kaplica, urząd stanu cywilnego. Są jednak pary, które marzą aby to magiczne słowo wypowiedzieć w bardziej nietypowym miejscu, które jest dla nich szczególne, lub wiąże się z ich wspólną pasją. Poniżej propozycja kilku oryginalnych miejsc, w których możecie wziąć ślub, i które na pewno na długo zapadną w pamięć wszystkim gościom.

Ślub w górach

Dla par aktywnych, kochających wspinaczkę, ślub w górach wydaje się idealnym rozwiązaniem – niesamowity klimat i zapierające dech widoki sprawią, że Wasz ślub nabierze bajkowego klimatu. Najatrakcyjniejszym i najpopularniejszym miejscem są oczywiście Tatry –  należy zapłacić 2000 zł oraz wypełnić wniosek i przesłać go dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego – to on decyduje o wydaniu pozwolenia. Wniosek można złożyć drogą elektroniczną na:

Ponadto zgodnie z wytycznymi Tatrzańskiego Parku Narodowego ceremonia z udziałem urzędnika z Urzędu Stanu Cywilnego może odbyć się w kilku miejscach:

  • W Dolinie Strążyskiej na Polanie Strążyskiej przy ławostołach
  • W Dolinie Chochołowskiej na Polanie Chochołowskiej w ogródku IMGW
  • Na Kasprowym Wierchu przy dzwonie przy budynku IMGW
  • Nad Morskim Okiem przy kapliczce Matki Boskiej od Szczęśliwych Powrotów
  • Na Rusinowej Polanie
  • W Dolinie Kościeliskiej nad Smręczyńskim Stawem
  • W Dolinie Bystrej na Polanie Kalatówki

Ślub na morzu

Wiatr, bryza, szum wody – taka sceneria zdecydowanie sprzyja romantycznym chwilom. A co z parami, które marzą, żeby wziąć ślub na statku, czy kapitan może udzielić im sakramentu? Jakie formalności należy spełnić?
Kapitan statku może udzielić ślubu jedynie w przypadku, gdy jest jednocześnie duchowym, albo urzędnikiem państwowym. Jeżeli nie uda Wam się znaleźć takiej osoby, pomocna może okazać się ustawa z 1 grudnia 1961 roku, która mówi, iż na wodach terytorialnych obowiązuje prawo danego kraju. Zatem wystarczy znaleźć takie państwo, w którym ślub na morzu jest możliwy, a kapitan statku ma uprawnienia urzędnika państwowego. Ponadto należy wiedzieć, iż statek, na którym planujecie się pobrać, nie może być jednostką handlową ani komercyjną, ponieważ na nich obowiązuje prawo morskie, które zabrania udzielania ślubu przez kapitana. 

Ślub pod wodą

W Polsce pierwsza podwodna ceremonia odbyła się w 2011 roku na terenie zalewu po nieistniejącej już kopalni dolomitu w Jaworznie. Para Młoda ubrana  w pianki do nurkowania wraz z księdzem i 300 gośćmi zeszła na głębokość 5 metrów pod wodę – tam para nałożyła sobie obrączki. Całe błogosławieństwo trwało około 20 min. Jednocześnie  został pobity rekord Guinnessa – jeszcze nigdy aż tylu nurków nie było tak długo pod wodą w jednym miejscu. Warto wspomnieć, iż właściwa ceremonia odbyła się chwilę wcześniej w kościele w Żorach, a więc podwodny ślub miał głównie znaczenie symboliczne.

Ślub w kopalni

W Polsce Młode Pary mają do dyspozycji dwie kopalnie – jest to kopalnia soli w Wieliczce, oraz w Bochni. Sól kojarzy się z trwałością (związku) oraz z płodnością.

     Ślub w kopalni soli w Wieliczce, może odbywać się w dobrze znanej ze zdjęć kaplicy św. Kingi. Godzina wynajmu to koszt rzędu około 2000 zł. -finalna kwota jest uzależniona od liczby gości, którzy będą uczestniczyć w ceremonii. Jeżeli chodzi o przyjęcie weselne możemy je również urządzić pod ziemią. Gdzie do wyboru mamy położoną na głębokości 125 m pod powierzchnią ziemi komorę Warszawa, lub położoną 10 m niżej komorę Jana Haluszki. Koszt wynajęcia Hali Warszawa na godzinę to od 1210 – 3250 zł. Cena uzależniona jest od takich czynników jak: dzień tygodnia, godziny, czy liczba gości. Tańszą wersją jest komora Jana Haluszki, tutaj za godzinę zapłacimy między 500 – 1260 zł. Pary, które chcą jeszcze bardziej uatrakcyjnić swoje przyjęcie mogą zdecydować się na przykład na  powitanie gości przez Reprezentacyjną Orkiestrę Górniczą, albo szpaler górniczy. Ciekawą atrakcją jest takżę przeprawa promem przez solankowe jeziorko w komorze Józefa Piłsudskiego. Uroczystość w Kopalni pozwala również stworzyć cudowny i wyjątkowy plener do sesji zdjęciowych.

     Kopalnia Soli w Bochni powstała w XIII w. i jest najstarszą kopalnią soli w Polsce. Ślub można tutaj wziąć również w Kaplicy św. Kingi, która znajduje się 212 metrów pod powierzchnią ziemi. Wesela najczęściej organizuje się w wykutej w soli Komorze Ważyn na głębokości aż 250 m,. która może pomieścić nawet 600 gości. W komorze panuje specyficzny mikroklimat i stała temperatura 16 stopni.

Jak sami widzicie obecnie istnieje wiele możliwości zorganizowania swojego śluby w sposób inny niż tradycyjny. Jeżeli istnieje miejsce, które ma dla Was specjalne znaczenie, może warto rozważyć, aby właśnie tam ślubować sobie miłość, wierność i uczciwość…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + 1 =