Ślub i wesele w mieście miłości

Ślub i wesele w mieście miłości

Urokliwe miasteczka, Lazurowe Wybrzeże, Prowansja, Pałac Elizejski…. Kraj którego stolica nie bez powodu nazywana jest miastem miłości, kochany przez pary z całego świata. Mowa tu oczywiście o romantycznej Francji. Zobaczcie jak wygląda ślub i wesele w kraju sera, wina i bagietek….

Francja jest krajem laickim, dlatego nie występują tutaj śluby konkordatowe, tak jak jest to powszechnie praktykowane w Polsce. Ślub bierze się w Mairie czyli Urzędzie Miasta i tylko taki ma wartość prawną. Ceremonie religijne mają jedynie charakter ozdobny , a w świetle prawa są nieważne. Gdy para decyduje się na ślub cywilny i kościelny, godzinę przed ślubem wyznaniowym musi udać się na ceremonię do ratusza. Całe wydarzenie, trwa kilkanaście minut, gdyż większość formalności dokonuje się dzień wcześniej, a państwo młodzi nie muszą mówić nic poza magicznym “Tak”. Ze względu na ograniczone rozmiary pomieszczenia, w którym odbywa się  ślub cywilny, najczęściej, zaprasza się na niego tylko najbliższe osoby. 

Tradycje w kościele

Formą ślub kościelny nie różni się bardzo od tego, który znamy w Polsce. Gdy goście wejdą do kościoła i zajmą miejsca, uroczyście wchodzi do niego Pan młody razem z mama. Następnie pojawia się Panna młoda z ojcem, a za nimi jej matka, ojciec Pana młodego oraz świadkowie. Zasadniczą różnicą jest konfiguracja Państwa młodych przy ołtarzu – we Francji Pani Młoda stoi po lewej stronie Pana Młodego. Wynika to z tradycji wywodzącej się ze średniowiecza. Wtedy to na porządku dziennym były porwania kobiet w celu zawarcia małżeństwa. Zgodnie z wierzeniami, prawa ręka Pana Młodego powinna być wolna, aby w razie sprzeciwu rodziny, czy też w celu odgonienia potencjalnych konkretów, miał możliwość dobycia miecza. 

Przyjęcie weselne 

Po ceremonii zaślubin wszyscy goście zapraszani są na pierwszą część wesela, tzw. „vin d’honneur”, która w praktyce oznacza rodzaj bankietu angielskiego, urozmaiconego degustacją lokalnych win. W dalszej części biorą udział wyłącznie goście zaproszeni na kolację weselną. (Warto zaznaczyć, iż we Francji nie jest nietaktem zaproszenie kogoś tylko na vin d’honneur). Kolacja taka składa się z przystawki, dania głównego, deski serów, oraz deseru. Co istotne, goście nie mają do dyspozycji żadnego bufetu, ani dodatkowych przekąsek. W czasie kolacji podawane są wina i szampan, a po deserze można napić się kawy. W zależności od regionu deser to tradycyjny tort weselny, lub piramida z ptysiów posklejanych ze sobą karmelem. Ta konstrukcja nazywana jest la piѐce montée i może się też składać z makaroników.

Po kolacji na parkiet pierwsze wychodzi Panna Młoda z ojcem, następnie dołącza do nich Pan Młody z matką. Na koniec Państwo młodzi tańczą razem i wtedy oficjalnie rozpoczyna się rozrywkowa część wesela.

Symbol miłości, czyli słodkie upominki dla gości 

Każdy z gości, który opuszcza wesele dostaje paczuszkę Les Dragées. Są to migdały w miodzie, oblane polewą, które na pierwszy rzut oka przypominają kolorowe kamienie. 

Tradycja nocnika

Osobliwa tradycja, praktykowana w niektórych częściach Francji, ma miejsce gdy uroczystość dobiega końca. Para młoda udaje się na odpoczynek w miejsce tylko im znane. Zadaniem rodziny, oraz gości jest ich odnalezienie i wręczenie im specjalnego napoju serwowanego w nocniku! W najlepszej opcji w środku “naczynia” znajdują się zmieszany alkohol z przyjęcia. Często jednak wzbogaca się je o resztki ciasta, czekoladę czy owoce. Wypicie miłosnego napoju z nocnika ma symbolizować przejście z  dzieciństwa w stan dorosłości.

Francja choć kulturowa podobna, posiada pewne tradycje, które zdecydowanie odbiegają od europejskich wyobrażeń. Fascynujące jest poznawanie i zgłębianie się w kulturę innych krajów, nawet tych, o których myślimy, że dużo wiemy , bo może okazać się, że skrywają coś nadzwyczajnego. 

Francuskie wesele cechują się dużą elegancją i kulturą. Coraz więcej par czerpie inspiracje i swoje wesela aranżuje w iście paryskim stylu. 

A Wy w jakim stylu zorganizowaliście, lub organizujecie swoje wesele?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

43 − = 33