Wesele w czasie pandemii – o czym należy pamiętać?

Wesele w czasie pandemii – o czym należy pamiętać?

W ostatnich miesiącach Pary Młode, jak i cała branża ślubna z niecierpliwością śledziły wydarzenia w kraju. Znoszenie obostrzeń, powrót z domu do pracy, maseczki tylko w pomieszczeniach zamkniętych, a co z weselami? 

W czwartym etapie znoszenia obostrzeń znajdują się śluby i wesela. Wreszcie można organizować ceremonie i to do 150 osób. Jak zorganizować wesele w czasie epidemii koronawirusa?

Jeśli wesele zostało przełożone z powodu pandemii, należy pamiętać o sprawdzeniu ważności dokumentów urzędowych. Zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa ważne jest 6 miesięcy. Jeśli dokument został wystawiony wcześniej niż opisany wyżej termin, trzeba ponownie udać się do Urzędu Stanu Cywilnego i powtórzyć proces uzyskania zaświadczenia.

Liczba gości weselnych nie może przekroczyć 150 osób. Pozytywnym aspektem jest fakt, że podczas przyjęcia nie musimy nosić maseczek. W przypadku ślubu kościelnego należy pamiętać, że w miejscach kultu religijnego nie obowiązuje limit osób, natomiast konieczne jest noszenie maseczek i zachowanie dystansu społecznego. 

O co jeszcze należy zadbać?

Najlepiej, aby przy jednym stole zasiadała jedna rodzina lub osoby wspólnie zamieszkujące. Jeżeli okaże się to niemożliwe, liczba gości znajdująca się przy jednym stole musi ulec pomniejszeniu o 20%. Czyli w praktyce, tam, gdzie w normalnej sytuacji zasiada 10 osób – w obecnej powinno siadać 8. Dobrze też ustawić gości tak, by nie siedzieli vis-à-vis. Wymagana odległość między blatami to oczywiście 2 m, w innej sytuacji należy stoliki oddzielić przegrodami o wysokości 1 m ponad blat stolika.

W sali jadalnej oraz przy toaletach należy zapewnić płyn do dezynfekcji. Warto pamiętać, że to nie dekoracja i często z niego korzystać.

Ważnym czynnikiem jest dostosowanie liczby kelnerów do ilości gości. Jeden kelner nie powinien obsługiwać więcej niż 15 osób. Kelner bądź zespół kelnerski powinien obsługiwać konkretny, przypisany stolik. Obsługa musi być wyposażona w środki ochrony osobistej – w postaci zakrycia ust i nosa. Jeżeli na przyjęciu mamy dodatkowe atrakcje dla gości w formie wiejskiego lub słodkiego stołu, najlepiej aby każdy obsługiwała jedna osoba. 

Co równie ważne – pamiętajmy o zachowaniu dokładnej listy gości z numerami telefonów nawet kilka tygodniu po uroczystości. W razie konieczności bardzo usprawni ona działania służb sanitarnych, a nawet może komuś ocalić zdrowie. 

Jeśli macie dodatkowe pytania, piszcie, dzwońcie i pamiętajcie – zdrowie jest najważniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + 1 =