Kocha? Nie Kocha? Miłość w Maroko

Kocha? Nie Kocha? Miłość w Maroko

Maroko jest krajem kontrastów, kolorów i zapachów. Dla europejczyków fascynującym i intrygującym. Kultura, obyczaje, tradycje, tak dalekie od naszych potrafią wręcz zszokować. A jak obecnie wygląda ślub i wesele w takim miejscu?

Dzięki reformom, które zapoczątkował obecny przywódca Maroko – Król Muhammad VI minimalny wiek na zawarcie małżeństwa wynosi 18 lat, a kobieta nie potrzebuje już zgody ojca, czy brata, aby wziąć ślub z mężczyzną, którego pokochała. (Warto zaznaczyć, że młodzi mogą już sami decydować o tym, z kim chcą wziąć ślub). W przypadku rozwodu kobiecie przysługuje takie samo prawo do mieszkania jak mężczyźnie, jednak rozwód  dalej jest równoznaczny z napiętnowaniem dziewczyny.

Przygotowania do ślubu

Jednym z ważniejszych wydarzeń dla panny młodej jest rytuał oczyszczenia, który wiąże się z wizytą w hammamie (tradycyjnej łaźni parowej) kilka dni przed ceremonią zaślubin. Kąpiel w mleku, masaże aromatycznymi olejkami w akompaniamencie świec i śpiewów dają kobiecie chwilę relaksu przed najważniejszym dniem w życiu. Ponadto jest to czas, w którym zamężne kobiety dzielą się z przyszłą panną młodą swoimi doświadczeniami i radami jak być dobrą żoną.

Dzień poprzedzający ślub wiąże się z kolejnym ważnym rytuałem dla kobiet, jakim jest ceremonia henny. W tym czasie kobieta powinna być ubrana w tradycyjny zielony kaftan. Zazwyczaj mama panny młodej ozdabia jej ręce i stopy finezyjnymi malowidłami z henny. Rysunki poza aspektem wizualnym mają za zadanie zapewnić szczęście dla kobiety i jej potomstwa, oraz odpędzić złe moce od narzeczonych.

Ostatnie chwile przed ślubem panna młoda spędza wraz z najbliższymi jej kobietami. Ich rolą jest pomoc w przygotowaniach; ubierają ją w ręcznie robiony biały kaftan, który jest bogato zdobiony pięknymi koralikami. Ich zadaniem jest również wykonanie odświętnego makijażu – niezmiernie istotne jest pomalowanie powiek kohlem, czyli starożytnym kosmetykiem  do czernienia oczu.  

A co z panem młodym? Tradycyjnym męskim strojem jest odświętna djellabe, czapka i skórzane buty. Ponadto obowiązkiem pana młodego jest wręczenie swojej przyszłej żonie nie tylko prezentów o wartości materialnej, ale również tych symbolicznych. Prezenty przekazuje na srebrnej tacy zwanej „les téfors” na której znajduje się cukier symbolizujący ich szczęśliwe życie, mleko jako symbol czystości, daktyle, woda, henna, kwiaty pomarańczy oraz obrączki.

Ceremonia weselna odbywa się w salach weselnych, hotelach lub w riadach (tradycyjnych marokańskich domach). Jest to wydarzenie bardzo radosne i huczne, któremu towarzyszy głośna muzyka, tradycyjne śpiewy, tańce oraz gra na bębnach czy tamburynach. Para młoda na miejsce przybywa w lektyce nazywanej amariya, po czym  zasiada na bogato zdobionych krzesłach przypominających tron, znajdujących się na końcu sali. 

Co ciekawe większość wesel odbywa się z podziałem na kobiety i mężczyzn. W zależności od preferencji, wesele dla kobiet i mężczyzn odbywa się w tym samym miejscu i czasie, ale w oddzielnych pomieszczeniach. Inna praktyką jest świętowanie w dwóch różnych dniach, pierwszy dzień zarezerwowany jest dla mężczyzn, drugi dla kobiet. Na “weselu kobiecym” nie ma wstępu żaden mężczyzna, a więc obsługa również jest płci żeńskiej.

Zwyczaje weselne

Panna Młoda zmienia swój strój kilkakrotnie w ciągu przyjęcia. Każdy stylizacja symbolizuje inny region kraju. Oprócz stroju zmianie ulegają również ozdoby do włosów czy biżuteria.

Kulminacyjnym momentem wesela jest porwanie panny młodej przez pana młodego. Kobieta jest unoszona na specjalnym, okrągłym stoliku i kołysana w rytm muzyki. Na koniec uroczystości jest ona przenoszona do nowego domu, aby zapewnić sobie i mężowi szczęście, musi obiec go trzy razy. Dopiero po tym może dołączyć do swojego męża i cieszyć się małżeństwem.

Wesele to uroczystość, która najmocniej pokazuje tradycje i zwyczaje danego kraju. Mogą one nas szokować, bawić czy nawet bulwersować, jednak niezależnie, w jakiej części globu ma ono miejsce, jego wspólnym elementem powinna być zawsze miłość.

Kochani! Bądźcie z nami i śledźcie serię “Jak Oni ślubują?” 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 3 = 1